Varg. 2008
Monstrum Jemtlandica. 1998
Möbelhandlarens dotter. 2006
Filmpool Jämtland. Logotype
Du är här:
INNEHÅLL
DELA

Barn och unga

Filmpool Jämtland är en resurs för länets skolor i arbetet med rörliga bilder. Film i skolan är ett samlat begrepp för att uppleva, analysera och skapa film. Vår filmpedagog besöker skolor och tillhandahåller pedagogiska modeller, teknik och handledning.

Växthus
Växthus kan beskrivas som kittet mellan ungdomars eget skapande med rörlig bild och professionell produktion.

Det är ett sätt att svara upp mot den unga generationens stora intresse av film som uttrycksform. Filmpool Jämtland vill genom växthusproduktion stimulera ungdomar till att skapa, göra erfarenheter och höja sin kompetens på filmområdet.

Vi kan ge råd, utveckla manus och idéer, ge teknikstöd och handledning under produktionsprocessen, samt ge tips om distribution, utbildning och praktikplatser.

Publicerat av: Eva Aspling, 2009-12-11 10.44
FILM.NU
Nyheter från Filmnyheterna
2010-03-10 16:04
Gamla och nya talanger
"Talangprogrammet" är en satsning inriktad på unga filmare som under ett år får arbeta i...
2010-03-09 13:45
Öppet brev till kulturministern
”Svenska Filminstitutet har blivit en mjölkkossa för kommersiella intressen”, anser regissören Mats...
2010-03-08 09:23
Två Oscars till Paul Ottosson
Inte mindre än två Oscars gick till svenske Paul N.J. Ottosson vid nattens Oscarsgala. En för...
2010-03-04 11:07
13 författare delar på en miljon
”Det som gör oss extra nöjda över vårt urval är den bredd projekten uppvisar”, säger Johan Bogaeus,...
2010-03-04 10:45
Styvmoderlig behandling av digitala kopior
De digitala kopiorna når ut till de stora massorna och har lång livslängd, skriver Aril Wretblad och...
Jämtlands läns landsting
Filmpool Jämtland
Länskulturen
Krondikesvägen 93
831 83 Östersund
Tel: 063-14 75 00